Aktualności i wydarzenia
Dnia 16-05-2015 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Limfologicznego w Chorzowie odbyła się pierwsza konferencja poświęcona profilaktyce i terapii obrzęku chłonnego jako powikłania jatrogennego w leczeniu nowotworowym.
Pod hasłem "Profilaktyka onkologiczna - co jeszcze mogę dla siebie zrobić" zorganizowane zostały wykłady, prezentacje i warsztaty dla pacjentów dotkniętych
lub zagrożonych problemem obrzęku limfatycznego.
Na konferencji przedstawiono m.in.
- Występowanie nowotworów w populacji kobiet w Polsce i na świecie. Prof. Ewa Nowakowska (onkolog)w swoim wystąpieniu obok danych liczbowych wskazała na współzależność niektórych nowotworów u kobiet, określiła czynniki ryzyka wystąpienia zmian nowotworowych (w tym także te zależne od człowieka - np. dieta) oraz zwróciła uwagę na geny BRC A1 i BRC A2, które istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi. Pani profesor podkreśliła także, iż ryzyko nowotworów rośnie z wiekiem, a ze względu na statystycznie coraz dłuższy czas życia ludzi - wzrost ten staje się znaczący.
- Podstawy anatomii układu limfatycznego. Prof. Roman Kurzbauer (chirurg) przedstawił zebranym ogólną budowę układu limfatycznego, wskazał na miejsca ujścia układu limfatycznego do układu żylnego oraz nakreślił podział systemu powierzchownego w układzie limfatycznym wskazując jednocześnie potrzebę usunięcia trybutarnych węzłów limfatycznych w przypadku wystąpienia nowotworu w poszczególnych obszarach ciała. Zaznaczył także możliwość wielokierunkowej migracji komórek nowotworowych raka piersi (nie tylko w stronę węzłów pachowych), co znacząco utrudnia dalsze postępowanie lecznicze.
- Sposoby operacji raka piersi. Dr Przemysław Król (chirurg) przedstawił różne sposoby operacji raka piersi kładąc jednocześnie nacisk na potrzebę usunięcia marginesu zdrowych tkanek i węzłów limfatycznych, co znacząco wpływa na zakres powikłań - w tym także obrzęku limfatycznego. Wyjaśnił szczegółowo trwałość i pochodzenie zaburzeń czucia w okolicy pachowej i na bocznym brzegu klatki piersiowej. Przedstawił także różne sposoby inplantowania piersi po operacji guza, zarówno te dostępne w kraju, jak i nowe światowe trendy.
- Zastosowanie diagnostyki obrazowej. Dr Wojciech Mikusek (chirurg naczyń) szeroko omówił dostępne urządzenia do diagnostyki obrazowej skupiając się przede wszystkim na technice USG, w tym także z wykorzystaniem zjawiska Dopplera. W kontekście wykorzystania najnowszych osiągnięć techniki w zakresie precyzyjnej oceny struktury i ukrwienia zmian nowotworowych - wspomniał o nowych trendach niszczącego oddziaływania na unaczynienie guza, przez co oddziałuje się niszcząco na samą zmianę nowotworową
- Znaczenie i potrzeba manualnego drenażu limfatycznego i kompresji bandażowej w terapii obrzęku limfatycznego. Mgr Grażyna Krysiak przybliżyła oddziaływanie manualnego drenażu limfatycznego i kompresjoterapii oraz wskazała bezwzględną potrzebę stosowania bandażowania kompresyjnego, a następnie odzieży kompresyjnej zarówno w celu redukcji wielkości obrzęku, jak i w profilaktyce jego rozwoju. Wskazała na istnienie nielicznych wiązek naczyń limfatycznych, które nie zostają uszkodzone w procesie leczenia operacyjnego. Przybliżyła prawidłową kolejność postępowania manualnym drenażem limfatycznym w przypadku po usunięciu węzłów trybutarnych.
- Profilaktykę progresji obrzęku limfatycznego. Mgr Sebastian Biały przedstawił czynniki ryzyka rozwoju obrzęku limfatycznego po usunięciu węzłów trybutarnych, klasyfikując je do trzech grup: związanych z infekcją, zwiększeniem filtracji i ograniczeniem odpływu. Czynniki te zostały przedstawione na kilku płaszczyznach życia pacjenta, z czego największe zainteresowanie wzbudziła płaszczyzna związana z procedurami medycznymi, na której ukazano niedozwolone, lub niezalecane do stosowania w rejonie obrzęku limfatycznego, procedury związane z leczeniem innych schorzeń współistniejących.
W dalszej części konferencji odbyły się warsztaty dla pacjentów, w ramach których mogli oni bezpłatnie skorzystać z zabiegu manualnego drenażu limfatycznego, kompresjoterapii pneumatycznej lub bandażowania kompresyjnego.
W konferencji wzięli także udział przedstawiciele różnych firm medycznych oferując tak pacjentom, jak i terapeutom swoje produkty, wśród których można było znaleźć także najnowsze rozwiązania techniczne.