Limfo-Info dla pacjentów
Wykaz artykułów:
Kompresjoterapia - na czym polega zabieg przerywanej kompresji pneumatycznej?
( Ostatnia aktualizacja: 2014-11-02 11:47:20 )
Przerywana kompresja pneumatyczna, zwana także czasem "masażem pneumatycznym" polega na biernym przesuwaniu obrzęków w górę kończyny. Przesuwanie to odbywa się każdą z możliwych dróg - tak w naczyniach, jak i poza nimi. Jest to bardzo efektywne postępowanie i daje dostrzegalne (często nawet gołym okiem) efekty.
Ze względu na bierną postawę pacjenta w trakcie przeprowadzania zabiegu (pacjent leży bez podejmowania jakiegokolwiek wysiłku) jest on bardzo lubiany, a ze względu na wysoką efektywność jest często postrzegany przez pacjentów jako najwłaściwsza forma terapii. Takie spojrzenie jest jednak nieco krótkowzroczne, ponieważ widoczna gołym okiem efektywność tego zabiegu maleje wraz ze wzrostem twardości (zwłóknienia) obrzęku, a pozostawienie pacjenta bez dalszego zaopatrzenia - jedynie w niektórych przypadkach pozwala utrzymać dobry efekt.
Dlaczego zabieg ten staje się mniej skuteczny w zwłókniałych obrzękach?
Mankiet kompresora uciska kończynę prostopadle do skóry. Mocny ucisk pozwala na przepchnięcie płynu obrzękowego a także na częściowe zmiękczenie twardniejącej tkanki. Jednakże, aby rozluźnić tkankę, w której doszło już do bardziej zaawansowanych zwłóknień należy zastosować często docisk o skośnym kierunku. Ponadto, ponieważ kończyna ma zróżnicowaną geometrię (nie jest równym balem czy rurą) wymaga zróżnicowanego docisku w zależności od miejsca. Aby zapewnić odpowiednią aplikację ucisku na dany fragment kończyny można stosować dodatkowe podkładki i wypełniacze o różnej strukturze. Wszystko to jest jednak półśrodkiem, gdyż nic nie zastąpi precyzji ręki terapeuty. Dlatego zaleca się łączenie zabiegu przerywanej kompresji pneumatycznej z zabiegiem manualnego drenażu limfatycznego.
Na czym polega dalsze zaopatrzenie kończyny?
Pod wpływem zabiegu przerywanej kompresji pneumatycznej zostaje z kończyny wypchnięta pewna objętość płynu (obserwacje własne pokazują, że może ona sięgać nawet powyżej 10% objętości całej kończyny), jednak rozciągnięte tkanki (np. skóra) nie zbiegają się sprężyście jak guma - pozostają luźne. W takiej sytuacji przestrzeń śródtkankowa szybko wypełni się nowym nacieczeniem, gdyż będzie tam brakowało odpowiedniego ciśnienia, które utrzyma prawidłowy odbiór płynu przez naczynia krwionośne (mówiąc bardziej obrazowo: nie pozwoli "przeciekać wodzie" z naczyń krwionośnych), także zapewni swego rodzaju "zaporę" uniemożliwiającą grawitacyjne opadanie, dopiero, co wypchniętego z tej przestrzeni płynu. Aby tego uniknąć należy traktować przerywaną kompresję pneumatyczną jako zabieg doraźny, po którym należy kończynę zabezpieczyć inną formą kompresji - poprzez specjalistyczne bandażowanie lub odzież kompresyjną.
Aktualna średnia ocena tego artykułu: 4.1 ( Ilość wystawionych ocen: 9 )
Wyślij własną ocenę w skali od 0 (kiepski) do 5 (bardzo dobry):
- Dziś: 2023-06-09
- licznik odwiedzin: 310455
- kontakt: biuro@rehamed-24.pl
- Serwis używa plików cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności
- © Copyright by Rehamed. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści zawartych w serwisie bez zgody Wydawcy jest zabronione.