Limfo-Info dla pacjentów
Wykaz artykułów:
Na czym polega obrzęk limfatyczny?
( Ostatnia aktualizacja: 2014-11-02 11:45:34 )
Układ krwionośny służy do rozprowadzania różnych substancji po naszym organizmie - np. tlenu, substancji odżywczych, substancji budulcowych, "śmieci" rozumianych jako produkty przemiany materii, koniecznych do usunięcia z organizmu, oraz wielu innych elementów. Jednak naczynia krwionośne nie łączą się bezpośrednio z każdą komórką naszego organizmu. Każda substancja która ma dotrzeć z krwi do jakiejkolwiek komórki naszego ustroju, musi przesączyć się przez cienką ścianę naczynia włosowatego na zewnątrz - do tzw przestrzeni międzykomórkowej (zwanej także przestrzenią śródmiąższową, śródtkankową, lub pozanaczyniową), która jest uwodniona. W przestrzeni tej, przesączone substancje poruszają się za sprawą dyfuzji i osmozy (zjawiska fizyczne) i docierają w ten sposób do każdej komórki. Natomiast inne substancje przenikają z komórki do przestrzeni międzykomórkowej, dyfundują w stronę naczynia włosowatego i wchłaniają się do niego.
Jednak pewne substancje - białka - choć mogą się przesączać z naczynia na zewnątrz, to nie mogą się już wchłonąć (zresorbować) z powrotem do tego naczynia. Dodatkowo, także niektóre inne cząsteczki- takie jak np. fragmenty uszkodzonych tkanek, lub "zanieczyszczenia" przenikłe przez skórę - także nie mają prawa wstępu do naczyń krwionośnych. Aby umożliwić odprowadzanie tych elementów z tkanki oraz aby wprowadzić przesączone białka z powrotem do krwioobiegu - powstał układ limfatyczny.
Układ limfatyczny to sieć bardzo drobnych naczyń, penetrująca nasze tkanki podobnie jak naczynia krwionośne, która zbiera pewną ilość płynu międzykomórkowego wraz z zawartymi w nim różnymi elementami i ostatecznie wprowadza to od nowa do krwioobiegu w tzw kątach żylnych - czyli w miejscu gzie żyła podobojczykowa łączy się z żyłą szyjną wewnętrzną. Ten płyn, bogaty w białka, nazywa się właśnie limfą. Limfa z całego ciała wpada do układu krwionośnego właśnie w kątach żylnych (mogą istnieć także inne, dodatkowe połączenia obu układów - limfatycznego i krwionośnego).
Dopóki istnieje równowaga między ilością płynu przesączającego się z krwionośnych naczyń włosowatych do przestrzeni międzykomórkowej, a sumą objętości wchłanianej z powrotem do krwionośnych naczyń włosowatych i odprowadzanej z tej przestrzeni układem limfatycznym - nie ma żadnego obrzęku. Jeśli jednak równowaga ta zostanie zaburzona poprzez:
- ograniczenie wchłaniania do krwionośnych naczyń włosowatych
- ograniczenie odprowadzania drogą naczyń limfatycznych
- lub zwiększone przesączanie się do przestrzeni międzykomórkowej
wówczas dochodzi do powstawania obrzęku.
Obrzęk limfatyczny powstaje, gdy dochodzi do ograniczenia odprowadzania płynu naczyniami limfatycznymi. Najczęściej jest to spowodowane uszkodzeniem układu limfatycznego w wyniku urazu lub podczas operacji. Oprócz tego występują także obrzęki limfatyczne spowodowane innymi czynnikami, a nawet obrzęki nieznanego pochodzenia.
Aktualna średnia ocena tego artykułu: 4.9 ( Ilość wystawionych ocen: 8 )
Wyślij własną ocenę w skali od 0 (kiepski) do 5 (bardzo dobry):
- Dziś: 2023-06-09
- licznik odwiedzin: 310472
- kontakt: biuro@rehamed-24.pl
- Serwis używa plików cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności
- © Copyright by Rehamed. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści zawartych w serwisie bez zgody Wydawcy jest zabronione.