wersja dla osób niedowidzących tekst + kontrast

Limfo Info dla medyków.

Higiena, pielęgnacja, edukacja


Wykaz artykułów:

l.p.tytułostatnia
aktualizacja
1.Higiena i pielęgnacja - znaczenie w profilaktyce progresji obrzęku.2014-11-02 11:40:02
2.Ryzyko progresji obrzęku przez infekcję - cz.1.2014-12-29 11:40:02
3.Ryzyko progresji obrzęku przez infekcję - cz.22015-01-12 09:45:45
4.Ryzyko progresji obrzęku w wyniku zwiększonego przekrwienia - cz.12015-08-31 07:58:39

Ryzyko progresji obrzęku przez infekcję - cz.1.

( Ostatnia aktualizacja: 2014-12-29 11:40:02 )

Każdy stan zapalny w obrębie obszaru z upośledzonym odpływem limfatycznym wiąże się z ryzykiem powikłań, wśród których najczęstsze to zwłóknienia - tak śródnaczyniowe (naczynia limfatyczne), jak i śródmiąższowe. Jedne i drugie ograniczają i tak upośledzone odprowadzanie nacieczenia obrzękowego.

Najczęstszymi przyczynami takich stanów zapalnych są zakażenia, do których dochodzi w wyniku otwarcia wrót zakażenia - czyli zranień (nawet drobnych). Uświadamiając ten fakt pacjentowi, można go zapytać czy zauważył, że na kończynie obrzękniętej (lub zagrożonej obrzękiem limfatycznym) każde skaleczenie goi się dłużej niż na innej części ciała, z prawidłowym odpływem limfy.

Do skaleczenia dochodzi w trakcie wykonywania różnych czynności, w tym także tych najbardziej prozaicznych, związanych z czynnościami życia codziennego. Jedynie uświadomienie tego faktu pacjentowi, wskazanie przykładowych takich czynności oraz zaproponowanie sposobu unikania podobnych zdarzeń - spowoduje bardziej aktywną współpracę pacjenta z lekarzem i terapeutą.

Wspomniane przykłady zostały szerzej omówione w artykule dla pacjenta pt. "Jak ograniczyć ryzyko zwiększenia obrzęku wywołane infekcją? - cz.1" zamieszczonym w menu Limfo-Info dla pacjentów.

Należy także wspomnieć, iż urazy bez przerwania ciągłości skóry - takie jak stłuczenia, złamania zamknięte czy zmiażdżenia na obszarze objętym obrzękiem limfatycznym (lub jego zagrożeniem), także powodują eskalację procesu zapalnego. Natomiast przewlekłe utrzymywanie się stanu zapalnego staje się przyczyną wspomnianych zwłóknień. Mimo braku istoty zakażenia, mechanizm progresji obrzęku za sprawą procesów zapalnych jest tu taki sam jak przy infekcjach, dlatego także te przypadki można zaliczyć do grupy poświęconej progresji obrzęku w wyniku infekcji.

Odpowiedzialność za postępy terapii spoczywa nie tylko na personelu medycznym, ale także na pacjencie i sam pacjent powinien być tego świadomy. Jednak odpowiedzialność za edukację pacjenta spoczywa właśnie na personelu medycznym, który wykorzystując swą wiedzę i kreatywność powinien pacjentowi tłumaczyć "dlaczego..." i "co będzie jeśli nie...".

 

Aktualna średnia ocena tego artykułu: 5.0   ( Ilość wystawionych ocen: 1 )

Wyślij własną ocenę w skali od 0 (kiepski) do 5 (bardzo dobry):

0    1    2    3    4    5   


  • Serwis używa plików cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności
  • © Copyright by Rehamed. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści zawartych w serwisie bez zgody Wydawcy jest zabronione.