wersja dla osób niedowidzących tekst + kontrast

Limfo Info dla medyków.

Higiena, pielęgnacja, edukacja


Wykaz artykułów:

l.p.tytułostatnia
aktualizacja
1.Higiena i pielęgnacja - znaczenie w profilaktyce progresji obrzęku.2014-11-02 11:40:02
2.Ryzyko progresji obrzęku przez infekcję - cz.1.2014-12-29 11:40:02
3.Ryzyko progresji obrzęku przez infekcję - cz.22015-01-12 09:45:45
4.Ryzyko progresji obrzęku w wyniku zwiększonego przekrwienia - cz.12015-08-31 07:58:39

Higiena i pielęgnacja - znaczenie w profilaktyce progresji obrzęku.

( Ostatnia aktualizacja: 2014-11-02 11:40:02 )

Każdy obrzęk, poprzez wzmożone nacieczenie tkanek, powoduje wydłużenie drogi dyfuzji substratów energetycznych oraz metabolitów przemiany materii w przestrzeni śródmiąższowej. Obrzęk limfatyczny, za sprawą zwłóknień, do których dochodzi w wyniku zalegania białek w tkance - jeszcze bardziej upośledza wspomniany transport. Dodatkowo do zmian troficznych niektórych tkanek może dochodzić także w wyniku uciskania drobnych naczyń krwionośnych.

W obrzęku limfatycznym obserwuje się często zmiany troficzne skóry o charakterze hyperkeratozy, rzadziej - brodawczakowatości (papillomatosis cutis lymphostatica). Sucha, twarda i spękana skóra stwarza ryzyko otwarcia tzw. przetok limfatycznych, przez które wycieka na zewnątrz płyn śródmiąższowy. Przetoka taka to także wrota zakażenia, przez które drobnoustroje wnikają do organizmu o nierzadko lokalnie upośledzonej odpowiedzi immunologicznej (w przypadkach po resekcji węzłów limfatycznych). Sytuacja taka powoduje często gwałtowny rozwój stanu zapalnego, który nierzadko pozostawia po sobie trudnoodwracalne zmiany w postaci zwłóknień.

Stosowanie odpowiednich środków kosmetycznych pozwala znacząco ograniczyć ryzyko zakażenia poprzez zmiękczenie naskórka i odbudowę kwaśnego płaszcza. Także odpowiednie zabiegi kosmetyczne pozwalają ograniczyć możliwość otwarcia wrót zakażenia w wyniku zadarcia skórek czy paznokci.

Ryzyko progresji obrzęku wywołanej zakażeniem, jest jednym z trzech głównych niebezpieczeństw wpływających na rozwój obrzęku i występuje na wielu płaszczyznach funkcjonowania pacjenta. Wszystkie te płaszczyzny zostaną szczegółowo omówione w części Limfo-Info dla pacjentów naszego serwisu. Z wieloma z nich powinien się zaznajomić także personel medyczny (szczególnie w zakresie płaszczyzny poświęconej leczeniu pacjenta - w ogólnym rozumieniu) - do czego gorąco zachęcamy.

Aby być na bieżąco zapisz się na newsletter.

 

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu - może będziesz pierwszy?

Wyślij własną ocenę w skali od 0 (kiepski) do 5 (bardzo dobry):

0    1    2    3    4    5   


  • Serwis używa plików cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności
  • © Copyright by Rehamed. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści zawartych w serwisie bez zgody Wydawcy jest zabronione.