wersja dla osób niedowidzących tekst + kontrast

Limfo Info dla medyków.

Kompresjoterapia


Wykaz artykułów:

l.p.tytułostatnia
aktualizacja
1.Zastosowanie przerywanej kompresji pneumatycznej.2014-11-02 11:31:18
2.Zastosowanie bandaży kompresyjnych w terapii obrzęków.2014-12-29 11:31:18
3.Bandaże do terapii kompresyjnej - główne cechy i zastosowanie2016-03-08 13:37:51
4.Odzież kompresyjna - zalety i wady2016-03-11 14:42:41

Zastosowanie przerywanej kompresji pneumatycznej.

( Ostatnia aktualizacja: 2014-11-02 11:31:18 )

Przerywana kompresja pneumatyczna, zwana także czasem "masażem pneumatycznym" zajmuje istotne miejsce w gronie zabiegów fizykalnych stosowanych w terapii przeciwobrzękowej. Jednak ze względu na swój doraźny i stosunkowo krótkotrwały efekt - nie powinna stanowić jedynej formy zabiegu w prowadzonej terapii. Z tego samego też względu, znajduje ona zastosowanie wyłącznie w terapii a nie także w profilaktyce.

Zabieg ten ewakuuje nacieczenie obrzękowe zarówno drogą śródmiąższową, jak i śródnaczyniową. Ponadto zwiększa on także powrót krwi żylnej do serca (co należy mieć szczególnie na uwadze u osób z niewydolnością prawej komory). Dzięki temu obniżając w trakcie zabiegu ciśnienie krwi żylnej na obwodzie - zwiększa resorpcję płynu obrzękowego do naczyń krwionośnych (dotyczy to jednak jedynie pewnej frakcji tego płynu).

Wszystko to sprawia, iż zabieg ten cechuje się wysoką efektywnością, która w przypadku miękkich obrzęków bywa widoczna gołym okiem. Nieco inaczej sprawa wygląda w zaniedbanych, zwłókniałych obrzękach, gdzie nie wystarcza jedynie siła skierowana prostopadle do skóry pacjenta i wypchnięcie tym samym płynu obrzękowego - ponieważ płyn ten jest dużo bardziej związany fizykochemicznie, a w tkankach występuje wiele zwłóknień. Można oczywiście próbować zintensyfikować oddziaływanie mankietu kompresyjnego wkładając różnego kształtu i różnej struktury podkładki.

Tylko w niewielu przypadkach stosowanie kompresji pneumatycznej jako jedynego zabiegu daje w miarę trwałe efekty. Ma to miejsce zazwyczaj w małych obrzękach, występujących na niewielkim obszarze. W pozostałych przypadkach niezbędnej jest zaopatrzenie pacjenta w odzież kompresyjną bądź bandaże - zależnie od fazy terapii, w jakiej się znajduje (podtrzymująca/utrwalająca lub intensywna/redukcyjna).

W celu osiągnięcia najlepszych efektów - zwłaszcza w zwłókniałych obrzękach - najlepiej połączyć przerywaną kompresję pneumatyczną z zabiegiem manualnego drenażu limfatycznego, dzięki czemu można skuteczniej oddziaływać na obszary zwłóknień.

 

Aktualna średnia ocena tego artykułu: 5.0   ( Ilość wystawionych ocen: 1 )

Wyślij własną ocenę w skali od 0 (kiepski) do 5 (bardzo dobry):

0    1    2    3    4    5   


  • Serwis używa plików cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności
  • © Copyright by Rehamed. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści zawartych w serwisie bez zgody Wydawcy jest zabronione.