wersja dla osób niedowidzących tekst + kontrast

Limfo-Info dla medyków.

Obrzęki i ich terapia


Wykaz artykułów:

l.p.tytułostatnia
aktualizacja
1.Patomechanizm obrzęku limfatycznego2014-11-02 08:59:46
2.Patogeneza obrzęku2014-11-02 11:24:51
3.Obrzęk tłuszczowy - patomechanizm, występowanie i obraz kliniczny (cz.1/2)2015-02-24 12:20:03
4.Obrzęk tłuszczowy - rozwój, terapia i różnicowanie (cz.2/2)2015-04-07 09:28:51

Patogeneza obrzęku

( Ostatnia aktualizacja: 2014-11-02 11:24:51 )

Powszechnym (nierzadko nawet wśród personelu medycznego) jest określanie każdego obrzęku mianem obrzęku limfatycznego. Często zdarza się, iż na widok obrzmiałych stóp i podudzi, czy rąk, a nawet twarzy ? domniemywa się wystąpienia obrzęku limfatycznego. Tymczasem należy pamiętać, iż obrzęk jest jedynie objawem pewnych zaburzeń i może mieć różne przyczyny. Aby to lepiej zrozumieć ? należy dokładniej przyjrzeć się mikrokrążeniu.

Z pewnym uproszczeniem, można określić że w warunkach fizjologicznych wielkość filtracji z kapilaru krwionośnego do tkanki jest równoważona sumą resorpcji do tego samego kapilaru krwionośnego i resorpcją do kapilaru limfatycznego. Zdecydowana większość przesączanego płynu resorbuje się z powrotem do kapilaru krwionośnego i drobnych żyłek, natomiast drogą limfatyczną odprowadzane z tkanki jest to co nie może zostać zresorbowane z powrotem do kapilaru krwionośnego. Są to przede wszystkim białka. Stanowią one (obok innych substancji takich jak, tłuszcze, fragmenty uszkodzonych komórek, antygeny zewnątrzpochodne) tzw. Balast obowiązkowo limfatyczny, zwany też balastem limfonośnym. Dopóki między tymi trzema elementami: filtracja, resorpcja żylna i resorpcja limfatyczna istnieje dynamiczna równowaga ? dopóty brak obrzęku. Jednak każdy z tych trzech elementów może ulegać zaburzeniom.

W przypadku niewydolnej resorpcji do układu żylnego, naczynia limfatyczne mogą w pewnej mierze przejąć część płynu przypadającego naczyniom żylnym i skompensować tym samym część tej niewydolności. Natomiast taka sama kompensacja w drugą stronę nie jest już możliwa, gdyż balast obowiązkowo limfatyczny nie może zostać odprowadzony układem żylnym (jak sama jego nazwa wskazuje). Zwiększona filtracja do tkanki musi zaś zostać skompensowana przez oba kierunki resorpcji. Każde z powyższych zaburzeń generuje inne rodzaje obrzęków.

 

Aktualna średnia ocena tego artykułu: 4.4   ( Ilość wystawionych ocen: 5 )

Wyślij własną ocenę w skali od 0 (kiepski) do 5 (bardzo dobry):

0    1    2    3    4    5   


  • Serwis używa plików cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności
  • © Copyright by Rehamed. Kopiowanie i rozpowszechnianie treści zawartych w serwisie bez zgody Wydawcy jest zabronione.